Ako som zvládla jazykový kurz na Malte a 5 vecí, čo ma prekvapilo počas neho

Už dlho som snívala o tom, že by som chcela vyskúšať jazykový kurz na Malte, avšak vždy som to odkladala na neskôr. V apríli tohto roku som si však povedala, že kedy, ak nie teraz. Na Maltu som vycestovala v strede mája, avšak už vtedy tam bolo príjemných 25 stupňov a mesto St.Julians, kde som mala školu EC Malta, už taktiež žilo.

Vybrala som si intenzívny kurz angličtiny, čo znamená 30 lekcií za týždeň, kde na konci získate certifikát a vašou úrovňou jazyka. Škola mi začínala rôzne, raz ráno, inokedy poobede. Tento model mi veľmi vyhovoval, pretože ste si mohli dni naplánovať rôzne podľa preferencií a najmä, na Malte máte stále čo robiť! St.Julians je mesto, kde sa stále niečo deje a žije to tam neustále. Je plné zaujímavých kaviarní a taktiež má mnohé pláže, kde sa viete pred školou alebo po škole okúpať alebo ísť sa napríklad aj potápať. Hodiny boli so skvelými lektormi, ktorí chceli len jediné – aby ste sa niečo naučili, no zároveň vás to bavilo.

Celkový kurz hodnotím ako skvelú životnú skúsenosť, no je pravda, že jeden týždeň je naozaj málo! Nielen kvôli tomu, že ak si chcete zlepšiť jazyk, ideálne je tam byť aspoň 2 týždne, no aj preto, že spoznáte množstvo zaujímavých ľudí, s ktorými budete tráviť svoj voľný čas. A kde si najlepšie precvičovať angličtinu, ak nie v bežných rozhovoroch ideálne na pláži? 🙂

5 VECÍ, KTORÉ MA PREKVAPILI POČAS JAZYKOVÉHO POBYTU:

1. HODINY BOLI VEĽMI PÚTAVÉ A V MALÝCH SKUPINÁCH

Toto je vec, ktorú by bolo dobré aplikovať aj v našom školstve. Všetky triedy sú po malých skupinách, približšie 10 až 12 ľudí a hodiny sú riešené kolektívne. Žiadne nudné memorovanie a neustále zapisovanie. Na hodinách sme pracovali v malých tímoch, preberali rôzne témy a mali nájsť praktické riešenia. Taktiež sme pozerali rôzne náučné videá, ktoré nám mali lepšie priblížiť tému, ktorú sme riešili v danú hodinu. Pre mňa najlepší spôsob, ako sa naučiť veci rýchlo a efektívne.

2. ANGLIČTINA SA NA MŇA RÝCHLO “NALEPILA”

Síce som na jazykovom kurze bola len týždeň a prišla zo slovensky hovoriaceho prostredia, angličtina sa na mňa nalepila rýchlejšie, než som čakala. Už druhý deň som vedela pohotovo reagovať v cudzom jazyku a nemala som problém ani s ťažšími frázami. Keď ste v prostredí, kde sa neustále hovorí cudzím jazykom, nič iné vám ani nezostáva a rýchlo sa prepnete na ich vlnu. 🙂

3. UČITELIA CHCELI, ABY SME NEPREKLADALI SLOVÁ

Jedno z mojich najväčších prekvapení bolo, že nám učitelia hovorili, aby sme si slová neprekladali do nášho jazyka, avšak vždy sa ich spýtali, čo to slovo znamená a oni nám ho po anglicky bližšie popísali. Tak sme si to lepšie zapamätali, vedeli aj nové slová a popritom sme vedeli aj význam, ktorý sme nemuseli ani prekladať do nášho rodného jazyka. Za mňa úžasná metóda!

4. STAČILO LEN PÁR HODÍN DO DŇA

Na intenzívnom kurze som mala len 6 lekcií po 45 minút do dňa, avšak to bohato stačilo na to, aby som sa naučila nové veci a precvičila si angličtinu. Tým, že to bolo veľmi intenzívne, som tak nestrácala zbytočný čas na nudných hodinách, ale naopak, vedela som na pár hodín byť maximálne produktívna a dosiahnúť čo najlepší posun.

5. VŠETCI BOLI VEĽMI OCHOTNÍ

Každý, s kým som sa stretla, bol veľmi milý a ochotný mi pomôcť. Či to boli spolužiaci, profesori alebo zamestnanci školy, nikto nemal problém mi ochotne zodpovedať moje otázky, nech to bolo o čomkoľvek. Takže ak máte stres, že by ste nevedeli zapadnúť do kolektívu alebo by vám nikto nepomohol, tak určite zahoďte tieto obavy! 🙂

Jazykový kurz na Malte odporúčam všetkým tým, ktorí si chcú zlepšiť jazyk, no popritom aj zažiť čaro Malty.

Poď aj ty na jazykový kurz na Maltu

Volám sa Kristína a v Cambridge Study pracujem ako marketing specialist a customer happiness manager.

Viac o mne >