5 najčastejších mýtov o jazykových kurzoch v zahraničí

Jazykové pobyty v zahraničí ponúkajú okrem možností rozvoja aj skvelé zážitky, na ktoré budete spomínať celý život. S jazykovými pobytmi sa však spájajú aj rôzne mýty, ktoré môžu ľudí odradiť vycestovať. Preto sme sa rozhodli v nasledujúcom blogu vyvrátiť 5 najčastejších mýtov o jazykových kurzoch v zahraničí, ktorým mnohí veria. 

MÝTUS Č.1: Jazykové kurzy sú príliš drahé

Jeden z najčastejších mýtov, s ktorým sa stretávame sú financie a otázka, koľko stojí kurz. Cena kurzu vo finále závisí od viacerých faktorov. Hlavný faktor je správny výber konkrétneho kurzu, či už ide o štandardný alebo odborný kurz zameraný na získanie certifikátu alebo špecifickú oblasť. Taktiež je dôležitá konkrétna dĺžka pobytu, preferované ubytovanie a do veľkej miery aj konkrétny výber mesta a krajiny. Nemalé peniaze dokáže človek ušetriť aj na správnom načasovaní, teda mimo hlavnú letnú sezónu, kedy sú pobyty cenovo oveľa dostupnejšie. Je veľmi náročné zhodnotiť, čo je pre niekoho lacné a drahé, ale vo finále ide o investíciu, ktorá sa v budúcnosti viacnásobne oplatí, nehovoriac o aktuálnom svete, kedy je druhý jazyk považovaný za tzv. aiku, či už z pohľadu štúdia, práce alebo cestovania. 

MÝTUS Č.2: Musíte mať vysokú úroveň jazyka predtým, ako sa zúčastníte kurzu

Obava o nedostatočnej úrovni angličtiny je veľký strašiak pre každého. Prirodzené obavy o tom, že to nezvládnem, nebudú mi rozumieť počas pobytu, či už v škole alebo reálnom živote a musím sa spoľahnúť sám/a na seba, sú pochopiteľne prirodzené a každý ich vníma inak. Avšak, práve tieto obavy by ste mali otočiť v svoj prospech. Pre absolvovanie kurzu nepotrebujete žiadnu minimálnu ani maximálnu úroveň. Každá škola vyučuje všetky úrovne, teda od úplného začiatočníka A1 až po pokročilú úroveň C2. Pred nástupom na kurz musí každý študent absolvovať vstupný test, ktorým si škola overí aktuálnu úroveň jazyka a následne prebieha zaradenie do konkrétnej triedy podľa úrovne. Pokiaľ s jazykom len začínate a ste nováčik, existujú špeciálne programy pre úplných začiatočníkov, ktoré majú svoje vlastné špecifiká. 

5 najčastejších mýtov o jazykových kurzoch v zahraničí

MÝTUS Č.3: Kurzy sú len pre mladých ľudí

Tento mýtus môže odstrašiť hlavne starších jednotlivcov od účasti na jazykových kurzoch v zahraničí, ale opak je pravdou. Hlavným trendom začínajú byť tzv. jazykové kurzy určené práve pre staršiu vekovú kategóriu študentov 30+ alebo 50+. Práve tieto kurzy začínajú naberať na popularite a preto sa každý rok rozširuje ponuka kurzov o nové centra škôl, ktoré sa zameriavajú práve na výučbu jazyka študentov v zrelom veku. Okrem konkrétneho veku sa zohľadňuje aj ich aktuálna úroveň jazyka. Výsledkom je skupina ľudí, ktorá je si veľmi blízka nie len vekom, ale aj ich spoločným záujmom a témami na rovnakej úrovni. 

MÝTUS Č.4: Nebudem mať žiadnu príležitosť komunikovať s miestnymi ľuďmi

Mnohí sa obávajú, že ich interakcie s miestnymi obyvateľmi budú obmedzené len na triedu. Počas pobytu odporúčame využiť všetky možnosti komunikácie na maximum. Okrem komunikácie v škole môžu študenti využiť voľnočasový program aktivít, vďaka ktorému majú študenti možnosť rozšíriť si svoje komunikačné zručnosti či už v praxi, počas bežných situácií a aj s inými študentami mimo svoju triedu. Čas mimo školu je veľmi dôležitý. Pre ďalšiu podporu komunikácie s domácimi odporúčame využiť ubytovanie v rodine, ktoré vám zaručí neustále speakovanie a využívanie jazyka v bežných situáciach. Pokiaľ budete využívať všetky príležitosti a zároveň si ich budete vytvárať, určite to pocítite práve na zlepšenej komunikácií a slovnej zásobe. 

MÝTUS Č.5: Nebude to mať významný vplyv na môj jazykový pokrok

Niektorí ľudia majú predsudky voči účinnosti jazykových kurzov v zahraničí. Dôležité je správne nastavenie a dôvod, prečo chcete takýto jazykový kurz absolvovať a mať reálne očakávania. Stojíme si za tým, že táto skúsenosť môže byť neuveriteľne prospešná, pretože študenti sú vystavení priamemu kontaktu s jazykom na každom kroku, či už v škole alebo mimo školy a práve životom v zahraničí si študent zaručí oveľa väčší jazykový progres. Ako potvrdenie, že jazykové kurzy v zahraničí nie sú zbytočné, sú aj slová našich klientov, ktorí vycestovali a odporúčajú túto skúsenosť každému!

Poď aj ty na jazykový kurz do zahraničia