3 výhody, ktoré doma na univerzite nenájdete

Ahojte,

volám sa Tereza, som študentkou na Žilinskej univerzite a chcem sa s vami podeliť o moje dojmy zo stáže v zahraničí.

1. Všetci vieme, že bez ovládania cudzieho jazyka je dnes ťažké uplatniť. Preto sa učím angličtinu, s prestávkami od piatej triedy základnej, ale najviac mi dala práve stáž v zahraničí. Ráno vstanem a rozprávam sa so spolubývajúcimi – po anglicky, urobíme si raňajky – anglické J , bežím na autobus – u vodiča si kúpim lístok – vypýtam si ho po anglicky, …jednoducho je všade – v škole na prednáškach, na cvičeniach, v školskej jedálni, na ihrisku, keď hráme florbal, kuká na mňa z kníh,je večer v TV, keď píšem esej do školy – je úplne všade – ANGLIČTINA! Denne počúvať, rozprávať, čítať a písať – teda rozvíjať všetky štyri zručnosti naraz a úplne prirodzene – to je niečo, čo Vám žiadny kurz doma za dve hodiny týždenne nedá – tu napreduje človek neustále!

2. Rovnako si cením medzinárodnú atmosféru, ktorá je v škole ako aj meste samotnom. V triede je nás 14 študentov – 10 rozdielnych národností. Byť súčasťou interkultúrneho prostredia ma naučilo strašne veľa. Spoznávať ľudí z rôznych krajín sveta, ich tradície, hodnoty – to je skúsenosť, ktorá sa v dnešnom svete stáva nevyhnutnou.

3. Tretia vec, ktorá je odlišná, je cieľ vyučovania – nikto nepožaduje, aby sme sa učili množstvo údajov a pamätali si ich, ale aby sme ich vedeli použiť, kriticky myslieť, vyjadriť svoj názor. Na hodinách diskutujeme, každý má priestor presadiť sa.

Čo ľutujem? Že som si nezvolila celé štúdium v zahraničí. O pár dní totiž balím kufre a po troch mesiacoch idem domov. Každopádne študovať za hranicami Slovenska je obrovská skúsenosť, prináša výhody, ktoré doma nenájdeme. Odporúčam určite každému!

Posielam pozdrav z Írska!
Tereza

3 výhody, ktoré doma na univerzite nenájdete

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prinášame vám skúsenosti, zážitky a hodnotenie študentov, ktorí sa rozhodli pre štúdijný pobyt v zahraničí.

Viac o mne >